Επιστροφή   RadioRainbow forums > 2. RADIO NEWS > ΡΑΔΙΟΦΩΝΟ ΕΠΑΡΧΙΑΣ
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 21-08-05, 15:40
Το avatar του χρήστη stavros414
stavros414 Ο χρήστης stavros414 δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
Site Admin

Περιοχή: Athens - Greece
Προεπιλογή Αμαλιάδα - Μεσολόγγι : δύο ραδιόφωνα μιά ιστορία

Παραμονή του Αηλιός ήταν που ξεκίνησε η άδεια και είπαμε "συν γυναιξί και τέκνοις" να πάμε εκεί στο γυναικοχώρι, τον Μεγαπλάτανο Αταλάντης, κοντά είναι η θάλασσα, καλούς ρουμελιώτικους μεζέδες έχει (όχι πως ο Γιάννης ο Ρεστέμης στο χωριό μου δεν φτιάχνει καλούς), έτσι για λίγη ξεκούραση.
Α, ξέχασα να πω ότι το χωριό πανηγύριζε και όλοι περιμέναμε, μια και οι Ρουμελιώτες φημίζονται για τα γλέντια τους, να ακούσουμε και λίγο κλαρίνο, ν' ακούσουμε και τον Θοδωρή τον Μαρτίνο από τη Μαλεσίνα να τραγουδάει "στη μέση τα Καλάβρυτα" , για πρώτη φορά όμως από τότε που πήγα γαμπρός στο χωριό δεν είχε όργανα.Κρίμα.
Ανήμερα το βράδυ,εκεί στην πλατεία, στο καφενείο της Ντίνας, καθίσαμε έτσι για το έθιμο, με την παρέα μου, τον Γιωργούλα τον Λιάτσο, τον Κώστα τον Γεωργίου, τον Σπύρο τον Γιαννούκο, τον Οδυσσέα και τον Σάκη τον Γλουστιάνο, τον Παναγιώτη τον Σταματάκο, τον Σταμάτη τον Σαρλή, τον Βαγγέλη τον Λιγδή και τον θεωρητικό της παρέας , τον Παπαγιάννη, με την γοργόνα του.
Τα ψητά του Ράφτη σου τρύπαγαν τα ρουθούνια, οι κάδοι με τις παγωμένες μπύρες, όλα στην εντέλεια, μουσική όμως τίποτα, ας είναι όμως καλά ο τοπικός ραδιοσταθμός της Αταλάντης "Άρια FM", που μας διασκέδαζε με όμορφα δημοτικά και λαϊκά τραγούδια, επιλογής του παραγωγού Χρήστου Αναστασίου - οι αφιερώσεις πήγαιναν και ερχόντουσαν.
Θυμήθηκα τα μαθητικά μου χρόνια, τις παιδικές μου αναμνήσεις εκεί στο όμορφο Σκεπαστό, με τους δυο ραδιοσταθμούς της εποχής της δεκαετίας του '60 , τον σταθμό Αμαλιάδας και τον σταθμό του Μεσολογγίου. Δεν γνωρίζω αν λειτουργούν σήμερα και αν έχουν την αίγλη την τότε.
Για τους σταθμούς αυτούς, για τους εκφωνητές, άνδρες και γυναίκες, για τους παραγωγούς, πρέπει να ειπωθούν ορισμένα πράγματα και να τονισθεί η συμβολή τους στη διατήρηση και διάδοση του δημοτικού και λαϊκού τραγουδιού και γενικώς της πολιτιστικής μας κληρονομιάς.
Δεν υπήρχε περίπτωση καινούριο λαϊκό τραγούδι του Βίρβου, του Δερβενιώτη, του Μπακάλη να μην ακουσθεί πρώτα απ' αυτούς τους σταθμούς και με τις ανάλογες αφιερώσεις στον τάδε που φεύγει για την Αυστραλία, στον άλλον που πάει για την Γερμανία και ο τρίτος στον τάδε που φεύγει για τον Καναδά και να στο πικάπ το "Διαβατήριο" με τον Καζαντζίδη και να στο πικάπ "Κίνησαν τα καραβάκια" με τον Ζάχο, βλέπεις τότε η μετανάστευση ήταν στα "φόρτε της"...
Δεν μπορώ να ξεχάσω τους ερωτευμένους μαθητές και μαθήτριες και τις αφιερώσεις τους, διακρίνοντας στα τραγούδια τους την αγνότητα και την πραγματική αγάπη, άλλος αφιέρωνε το "Ανεβαίνω σκαλοπάτια" άλλος "Ποιός σου'πε κούκλα μου δεν σ' αγαπώ" κι άλλος την "Αγωνία", με τον Μανώλη Αγγελόπουλο - εποχές ανέμελες , ξέγνοιαστες, φτωχές, αλλά όλο γλύκα και ομορφιά, χωρίς πονηριά και υστεροβουλία.
Θυμάμαι, φεύγοντας για στρατιώτες με την 64η ΕΣΣΟ με τον Ανδρέα του Νικόλα, τον Μήτσο του Τριμουχούτσιουλα, τον Ανδρέα του Μαμουνά, τον Θανάση του Μπαλαλά, τον Αλέξη του Τερζή, τον Αλέξη τον Πάσχο, τον Βασίλη τον Ανδρεόπουλο, ζητήσαμε από τον σταθμό της Αμαλιάδας και αφιερώσαμε στους δικούς μας το δημοτικό τραγούδι "Σελίμπεης" με την Σοφία Κολλητήρη και το κλάμα του αποχωρισμού να πέφτει "βροχή" , βλέπεις άλλοι οι τότε οικογενειακοί δεσμοί, δεν θα ξεχάσω το κατευόδιο της μάνας μου, που μου έβαλε 50 δραχμές στην τσέπη και της θείας μου της Τασούλας του Θανάση του Κακαγιάννη του Κοντούλη, που μου έδωσε ένα ασημένιο εικοσάδραχμο με το αλογάκι, ας είναι αναπαυμένες οι ψυχές τους και όλων των τότε πρωταγωνιστών που έχουν αποδημήσει εις Κύριον.... Θεέ μου, πού 'ν' τα χρόνια κείνα.
Μακρηγόρησα λίγο, για τους δύο σταθμούς, όμως έπρεπε να ειπωθούν αυτά, διότι συνέβαλαν τα μέγιστα στα αδιέξοδα της εποχής.
Ο "Αρια FM" είναι ένας μικρός τοπικός σταθμός στην πόλη της Αταλάντης. Συνεχίζει και αυτός, όπως και οι προαναφερθέντες σταθμοί, στο να διαδίδεται το λαϊκό και ρεμπέτικο τραγούδι,αφού δεν υπάρχει πλέον ο Πάνος ο Γεραμάνης με τους "Βάρδους" και την ιδιόρρυθμη φωνή του να μας τα θυμίζει.
Ξημερώματα προχθές άκουγα την τελευταία εκπομπή του Χρήστου Αναστασίου (έφυγε με άδεια). Είχε πολύ όμορφα τραγούδια και αναφορά στον στιχουργό - ποιητή Κώστα Βίρβο με τις ανάλογες αφιερώσεις.
Μία από αυτές έλεγε "στον Γιώργο τον Μαρτίνο από τη Μαλεσίνα, από τον Γιώργο , το τραγούδι "Σήκω πάνω - κάτσε κάτω" με τον Γαβαλά". Δεν νομίζω πως το τραγούδι αυτό ταιριάζει στον Μαρτίνο, γιατί για "Σήκω πάνω - κάτσε κάτω" δεν τον έχω. Και επίσης από τον Γιώργο τον Βασιλειάδη στον Στρατηγό το "Κι όμως κυρία μου και οι άντρες κλαίνε" με τον Καζαντζίδη.
Αλήθεια, πόσα χρόνια είχατε να ακούσετε αυτά τα τραγούδια και πολλά άλλα.
Να, αυτή είναι η προσφορά τέτοιων μικρών ραδιοσταθμών.
Ένας Καλαβρυτινός Κοσμοκαλόγηρος.

Αναδημοσίευση από το "ΠΑΡΟΝ" 14/8/2005
info@radiorainbow.gr
Η σελίδα μας στο Facebook :
https://www.facebook.com/www.radiorainbow.gr?ref=hl
H σελίδα για το ραδιόφωνο και το φόρουμ μας:
www.radiofonon.com

AΚΟΥΣΤΕ ΤΩΡΑ ΤΟΝ ΣΤΑΘΜΟ ΜΑΣ ΔΕΙΤΕ ΤΑ LINK ΑΚΡΟΑΣΗΣ ΕΔΩ!
-------------------
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές